Tanıtım

Günümüzde her alanda olduğu gibi, hukuk ve adalet alanlarında da küreselleşmenin etkileri olduğu açık olarak görülmektedir. Adalet hizmetlerinin uygulamalarına hâkim, bu alanın gelişmelerini takip edebilen, gerekli teknolojileri kolaylıkla kullanabilen çalışanlara gerek özel sektörde gerekse Adalet Bakanlığı’na ait kurum ve kuruluşlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Adalet hizmetlerindeki aranılan eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla; 2012 tarihinde kurulan, 2013-2014 öğretim yılında Adalet programı ile kapılarını öğrencilere açan okulumuz, 2017 yılında Adalet Bakanlığı ile yapılan protokol ile başlatılan “Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri” programı ile öğrencilere yeni fırsatlar sunmaya devam etmektedir.

Okulumuz, hukukun temel bilgilerine ve meslekleri için gerekli olan temel uygulama ve deneyimlere sahip nitelikli elemanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe olup öğrenim süresi iki yıldır. Programları başarılı şekilde tamamlayan öğrenciler; dikey geçiş sınavına girerek Hukuk Fakültelerinde ve açıköğretim fakültelerinde öğrenimine devam edebilme hakkına sahiptirler.

Recep Tayyip Erdoğan Ünivesitesi Adalet Meslek Yüksekokulu, mesleki hayata hızla uyum sağlayabilecek, yüksek performans gösterebilecek, özel sektörde ve adalet bürokrasisinde çalışabilecek yeterliliğe sahip profesyoneller yetiştirmektedir. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz; Adalet Bakanlığı teşkilatında zabıt katibi, icra katibi, infaz koruma memuru,  ceza infaz katibi, yazı işleri müdürü ve cezaevi müdürlüğü gibi çeşitli kademelerde görev alabilmektedirler.