Farkındalık Söyleşileri I Yapıldı

26 Ekim 2017 Perşembe

Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Farkındalık Söyleşileri I” Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ’nün katılımıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Başsavcı Önder Kemal SEKÜCÜ, adalet ve hukukun işleyişini, savcı ve başsavcıların görev ve yetkilerini, savcılık mesleği ile ilgili görüşlerini ve öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladı.

Adliyelerde hukuku bilen nitelikli personellere ihtiyaç duyduklarını ve Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin bu nedenle değerli olduklarını ifade eden SEKÜCÜ, “Biz yaptığımız sınavlarda KPSS’den belli bir puanı alıp daktilo sınavında da belirlenen sayıda kelimeyi yazan Adalet Meslek Yüksekokulu mezunlarına mülakatlarda öncelik veriyoruz.” dedi.

Adliyede çalışmak isteyenlerin KPSS ve daktilo sınavı gibi şekil şartı aşamalarını geçtikten sonra mülakatla işe alındıklarını belirten SEKÜCÜ, mülakat aşamasında genel kültür, mesleki bilgiler, kişisel özellikleri değerlendirmek adına sorulan sorulara verilen cevaplar ve mülakat anında kişinin duruşunun, algılama yeteneğinin dikkate alındığını söyledi.

SEKÜCÜ, öğrencilere çalışma hayatına başladıklarında işi sevmeleri ve sahiplenmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Hangi meslek olursa olsun işinizi severek yaparsanız başarılı olursunuz. Bizim en büyük sıkıntımız personelin işi sahiplenme konusu. İş veriyoruz arkasını takip etmek zorunda kalıyoruz. Öğrendiklerinizin üzerine sürekli bir şeyler koyun, geriye gitmeyin.” diye konuştu.

Mesleğinin kendisine sosyal ve kişisel anlamda değer kattığını da ifade eden SEKÜCÜ, “ Adaletli olduğumuzu topluma, vatandaşlara hissettirmek için biraz daha içe dönük olmamız gerekiyor. Siyasi, şahsi düşüncelerimizin bilinmemesi konusunda ciddi bir çaba gösteriyoruz. Mesleğimiz bizi belli bir kalıba sokuyor ve içe dönük kalmamıza neden oluyor.  Kişisel anlamda bizi en çok zorlayan bu.” dedi.

SEKÜCÜ, adliyedeki dosya ve evrak sayısına bakıldığında Rize’nin huzurlu bir şehir olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.

Söyleşinin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından günün anısına Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal SEKÜCÜ’ye plaket takdim edildi.

Söyleşiye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Adalet MYO Müdürü Yard. Doç. Dr. Ahmet YANIK, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Süleyman KANDEMİR, Hasan ÖRÜCÜ, Basın Enformasyon Müdürü Öğr. Gör. Taner EROL,İl Genel Meclis Üyesi Reşat BAŞKAN, Öğretim Görevlileri Fatima Kandemir ERGÜN,  Tolgahan ŞAFAK, Yüksekokul Sekreteri Recep YEREBAKAN,  katıldılıar.