Farkındalık Söyleşileri II Yapıldı

23 Kasım 2017 Perşembe

Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Farkındalık Söyleşileri II” Kalkandere Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa ÇAYIR’ın katılımıyla Adalet Meslek Yüksekokulu Amfi-4 Sınıfında gerçekleştirildi.
Mustafa ÇAYIR, ceza ve tevkiflerinin yapısı, işleyişi ve özellikle infaz ve koruma memurlarının bu kurumlardaki rolü hakkında genel ve faydalı bilgiler verdikten sonra, gerek ceza ve tevkifevlerinin kurumsal yapısı ve gerekse de infaz ve koruma memurluğu mesleği ile ilgili öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladı.
Öğrencilerin istekli ve meraklı sorularını cevaplarken; infaz ve koruma memurlarının hükümlü ve tutuklular ile münasebetlerinin kişiselleştirilmeden, soğukkanlı ve kurum bilinci ile hareket edilerek ifa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Mustafa ÇAYIR; Özellikle öfke kontrolü ve stres yönetimine azami derecede riayet edilmesi gerektiğini, mesleğini icra ederken gerekli bilgi ve donanıma sahip memurlara ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle infaz ve koruma memuru yetiştirecek okulumuzdan mezun olacak öğrencilerden çok ümitli olduğunu, azim ve kararlılıkla tahsillerini tamamlamaları gerektiğini ifade etti.
ÇAYIR, Kalkandere Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda çay paketleme tesisinin üst seviyede faaliyet gösterdiğini, tesiste infaz ve koruma memurlarının gözetimi ve denetiminde mahkûmların severek ve isteyerek çalıştığını, bu tesiste üretilen çayların ülkemizin dört bir yanındaki ceza infaz kurumlarına gönderildiğini, adeta bir ticari işletme mantığı ile tesisi işlettiklerini belirtti.
Söyleşinin ardından, Okulumuz Müdürü Yard. Doç. Dr. Ahmet YANIK tarafından günün anısına Kalkandere Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa ÇAYIR’a şilt takdim edildi.
Söyleşiye Adalet MYO Müdürü Yard. Doç. Dr. Ahmet YANIK, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Süleyman KANDEMİR, Hasan ÖRÜCÜ, Öğretim Görevlileri Fatima Kandemir ERGÜN,  Tolgahan ŞAFAK, Yüksekokul Sekreteri Recep YEREBAKAN ve öğrenciler katıldılar.