Farkındalık Söyleşilerinin Altıncısı Yapıldı

21 Mart 2018 Çarşamba

Meslek Yüksekokulumuz tarafından düzenlenen “Farkındalık Söyleşileri VI”  Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hâkim Özkan TAVUZ’un katılımıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

TAVUZ, ağır ceza mahkemesinin yapısı, işleyişi ve görevleri, infaz ve koruma memurlarının bu kurumlardaki rolü hakkında genel bilgiler verdikten sonra öğrencilerin merak ettikleri soruları cevapladı.

Ağır Ceza Mahkemelerinde bir başkan ve iki üye ile toplandığını ifade eden TAVUZ,  Ağır Ceza Mahkemelerinin ilk derece mahkemelerinden olup ceza yargılamasında ceza miktarı bakımından en ağır suçlara baktığını belirtti.

TAVUZ, yağma, kasten adam öldürme, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, hileli iflas, taksirle ölüme neden olmak, neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama suçu, zimmet, rüşvet, terörle mücadele kanununun kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalar ve ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili dava işlere bakmakla ağır ceza mahkemelerinin görevli olduğunu ifade etti.

Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin özellikle merak ettikleri iş alımları ile ilgili soruları da yanıtlayan TAVUZ, “Bizim olmazsa olmazımız klavye. Klavye konusunda kendinizi çok çok iyi geliştirin hiçbir sorun olmasın. Mülakatta genel yetenek ve kendinizi ifade edip karşı tarafa olumlu etki bırakmak önemli. Temel bilgilere sahip olup kendinizi ifade ettikten sonra F veya Q klavye kullanmanız önemli değil. Önemli olan hızlı ve doğru yazabilmek.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Söyleşinin ardından, Rektör Vekili Prof. Dr. Ali BİLGİN tarafından günün anısına Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Özkan TAVUZ’a Üniversitemiz şilti takdim edildi.