Ceza, İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında imzalanan protokol doğrultusunda 2017 yılında "Ceza, İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı", kurulmuştur. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında ilk öğrenclerini almıştır. Programa kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, TYT puanıyla tercih yapabilecektir.

Ceza, İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programından mezun olanlar öğrenciler “İnfaz ve Koruma Memuru” unvanı alacaklar. Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri ön lisans programının nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş programın amacı ceza infaz kurumları ve çocuk eğitim evlerinde barındırılan tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılmasında rol oynayan, denetimli serbestlik müdürlüklerinde hükümlülerin denetim ve izlenmesinde görev alan meslek elemanlarının bilgi ve beceri düzeylerini dünya standartlarına taşımaktır. Adalet Bakanlığı’nca yapılacak olan "infaz ve koruma memuru" ve "infaz katipliği" alım sınavlarında öncelik tanınacaktır. 


Öğrencilerin ön lisans derecesi alabilmesi için gerekli olan kredi sayısı 4 yarıyıl için toplam 120 AKTS/ECTS kredisini ve 30 iş günlük (6 hafta) mesleki staj çalışmasını ilgili alanlarda (ceza infaz kurumları ve/veya denetimli serbestlik müdürlüklerinde) tamamlamaları gerekmektedir.