Hakkımızda

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu adalet hizmetiyle ilgili gerek kamu gerekse özel kurum ve kuruluşlara, nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla 5 Nisan 2012 tarihinde kurulmuş olup Rize merkez yerleşkede yer almaktadır. 

2013-2014 eğitim-öğretim yılında "Adalet Programı", 2017-2018 eğitim-öğretim yılında da "Ceza, İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı"na ilk öğrencilerini kabul etmiştir.

ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav (Yükseköğretim Kurumları Sınavı-Temel Yeterlilik Sınavı “TYT”) sonucunda, kayıt hakkı kazanan öğrenciler, Adalet Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptırabilmektedirler.
Adalet Meslek Yüksekokulu, iki yıllık bir yükseköğretim kurumudur. Mezunlarımıza ön lisans diploması verilmektedir.

Mezunlar, mezun oldukları programa uygun olarak kâtip (zabıt kâtibi, avukat kâtibi, noter kâtibi, icra kâtibi, infaz kâtibi), mübaşir ve infaz koruma memuru olarak istihdam edilmektedirler. Ayrıca, açılacak merkezi sınavla icra müdür yardımcısı olmaları da mümkündür.

Öğrencilerimize adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler ve eğitimler verilmektedir. Duruşma salonu ve ceza infaz uygulama alanları sayesinde öğrencilerimiz, mesleki tecrübe edinmektedirler.

Dikey geçiş sınavıyla; adalet programı mezunları hukuk fakültelerine, ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı mezunları ise acil yardım ve afet yönetimi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile sosyal hizmet bölümlerine, her iki program mezunları açıköğretim fakültelerinin ilgili bölümlerine de geçebilmektedirler.

Merkezi yerleşkemiz içinde akademik faaliyetler yanında spor, kültür ve sanat gibi her türlü sosyal imkânlar da bulunmaktadır.